Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jezevčík

Jezevčík hladkosrstý (krátkosrstý) standardní je největší varianta hladkosrstého jezevčíka. Výška ani přesná hmotnost není stanovena standardem, podmínkou však je, aby obvod hrudníku přesahoval 35 cm a hmotnost by měla být menší než 10 kg, to je maximum.

Historie a původ

 
Kresba jezevčíků od Gustava Mutzela z roku 1927.

Vyobrazení hladkosrstých jezevčíků z knihy Book of the dog z roku 1881
 
Takto má vypadat ideální jezevčík, jen o něco silnější.

Hladkosrstí jezevčíci vznikli pravděpodobně ve 14.-15. století z fra bassetů a pinčů. Jezevčíci jsou nejstaršími německými loveckými psy. Proto se i dnes využívají k myslivosti. Loví vysokou i drobnou zvěř (např. jezevce, králíky, srnce, divoká prasata, lišky).

Povaha a charakter

Jako každý jezevčík má vlastní rozum, je odvážný a dominantní. Je ale velice vhodný do rodiny, protože je to skvělý domácí mazlíček. Je zvědavý, houževnatý, mazaný, ostražitý, vynalézavý, oddaný, milý, mazlivý, přítulný.Nemá rád hrubé zacházení.

Plemenný standard

V roce 1888 byl založen v NěmeckuKlub milovníků jezevčíků a také byl přijat jejich první standart. FCI skupina IV. - Jezevčíci, oficiální zkratka: J, JTK. Číslo standardu je 148 / 09.05.2001 (Německo).

Stavba těla

(Tělesné znaky jezevčíka podle plemenného standardu Kennel Clubu.)

Morda (odborný název pro čenich, tlamu, pysky): Zuby silně vyvinuté, špičáky masivní, které do sebe dobře zapadají. čelisti silné, s pravidelným, úplným a dokonalým nůžkovým skusem, to znamená horní zuby těsně přesahují dolní a jsou zasazeny kolmo k čelisti. A chrup musí být úplný.

Oči : Středně velké, mandlového tvaru a jsou hluboko zasazené.

Uši : Jsou vysoko nasazené, ne příliš vpředu, široké, přiměřeně dlouhé a dobře zaoblené (nesmí být špičaté ani mít záhyb). Přední okraj těsně přiléhá k lícím.

Hlava a lebka : Musí být dlouhá, když se podíváme z vršku klínovitá a z boku se plynule zužuje ke špičce nosu. Lebka je jen málo klenutá.

Krk : Je dlouhý, svalnatý, čistý a bez laloku. Přechází půvabnou linií v plece a hrdě nesený vzhůru.

Trup : Je dlouhý a dobře osvalený, plece šikmé, hřbet za výrazným kohoutkem rovný s mírně klenutými bedry. Bedra jsou krátká a silná, hrudní kost muhutná, tak vystupující, že po obou stranách vidíme jamky. Žebra  jsou dobře klenutá, sahají daleko dozadu a spodní linie mírně stoupá k břichu.

Záď : Trup je plný, široký a silný. Dobře osvalený, záď dlouhá, kulatá, široká s dobře vyvinutými svaly, lehce se svažujícími k ocasu. Pánev silná, dobře vyvinutá, málo šikmá a ne moc krátká.

Ocas (prut) : Je nasazen v prodloužení hřbetu a je mírně zakřivený. Nesmí mít uzly nebo zálomky. A nesmí být nesen příliš vysoko, ani se dotýkat země.

Tlapky : Přední musí být velké a široké, hluboké a uzavřené, rovné nebo velmi mírně stočené ven. Zadní by měly být menší a užší.

Přední nohy : Lopatka je dlouhá, široká, pevná a šikmá, asi 45 stupňů od vodorovné linie na velmi robustním hrudníku. Nadloktí přiléhá těsně k žebrům, ale volně se pohybuje. Předloktí je krátké, se silnými kostmi, mírně se stáčí dovnitř. Při pohledu z profilu je téměř rovné, nemusí se stáčet dopředu nebo dozadu - to naznačuje špatný zdravotní stav.

Srst : Je krátká (odtud název krátkosrstý), hustá, lesklá a hladce přiléhající. Na žádném místě těla jezevčíka by se neměla vyskytovat místa bez srsti : příliš jemné, tenké chlupy, kožovité ukončení slechů, neosrstěná místa nebo příliš hrubá či bohatá srst.Prut nemá být příliš bohatě osrstěný.

Skupina jezevčíků se dělí na devět plemen, a to dle rázu (velikosti) a dle druhu srsti.

  • Jezevčík drnosrstý standartní
  • Jezevevčík dlouhosrstý standartní
  • Jezevčík drnosrstý trpasličí
  • Jezevčík hladkosrstý trpasličí
  • Jezevčák dlouhosrstý trpasličí
  • Jezevčík hladkostrs
  • Jezevčík drnosrstý králičí

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 46422
Měsíc: 492
Den: 15